تبلیغات
باغداران و کشاورزان مشهد - پرورش درخت خرمالو
باغداران و کشاورزان مشهد
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOMگیاه خرمالو آفتاب دوست است و در مناطق محصور و در مناطقی كه دارای آب و هوای خنك و معتدل با آفتاب كافی است دارای رشد و عملكرد مطلوبی است و در مناطقی كه هوا كمی سرد است باید اطراف آن محصور گردد تا از خسارات ناشی از سرما و یخ‌زدگی محافظت گردد. خرمالو در عین حال گیاهی مقاوم به سرما است. گیاه خرمالو تا ۱۲- درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌نماید، وبه سرمای زمستان نیازمند است.

درخت خرمالو در دامنه وسیعی از خاك‌های مختلف با بافت متوسط و زهكشی مناسب و حاصلخیز و حتی در خاك‌های رسی با بافت سنگین رشد می‌نماید. این درخت در مناطقی كه اسیدیته خاك بین ۵/۶ تا ۵/۷ باشد دارای رشد مطلوب است و تحمل آن نسبت به خشكی و كمی آب قابل ملاحظه است، ولی آبیاری آن با آب كافی، عملكرد محصول را به نحو قابل توجهی افزایش می‌دهد. درخت خرمالو دارای ریشه‌های قوی است و هنگام غرس نهال خرمالو باید در گودالی عمیق كاشته شود. زمان رسیدن به حداكثر محصول به ۷ الی ۱۰ سال زمان نیاز دارد.

خاك مناسب برای درخت خرمالو

خاك مناسب برای درخت خرمالو باید سبك و قابل نفوذ به آب و حاصلخیز باشد. بهترین خاك برای این درخت، خاك‌ مرطوب و خنك است كه اصولاً باغات قدیمی كه خاك‌های حاصلخیزتری دارند بهتر جواب می‌دهند؛ به همین دلیل بهتر است افرادی كه می‌خواهند اقدام به كشت این گیاه نمایند داخل باغچه منازل را از خاك باغات قدیمی پر كنند. علت موفقیت كاشت این درخت در بعضی از منازل همین امر است، زیرا بعضی از افراد برای باغچه منازل از خاك مراتع استفاده می‌كنند كه برای كاشت و پرورش این گیاه مناسب نیست .

درخت خرمالو نیاز به كودهای دامی فراوان دارد. اما به این نكته نیز باید توجه داشت كه از كودهای پوسیده دامی استفاده گردد و نه از كودهای تازه و نپوسیده. همچنین بهتر است داخل منازل به دلیل این كه حجم خاك باغچه كم و محیط رشد ریشه محدود است، جهت تغذیه درختان خرمالو از كودهای نیمه آلی استفاده گردد. در اسفند ماه پس از رفع سرمای زمستان به ازای هر درخت خرمالو ۴ تا ۵ كیلوگرم كود نیمه آلی در سطح باغچه پخش می‌كنند و عمل شخم‌زنی را انجام می‌دهند. در حین عمل شخم‌زنی باید به این نكته توجه شود كه حتماً زمان آن در اسفند ماه باشد. با توجه به این نكته كه درخت خرمالو به شخم عمیق نیاز ندارد (چون اگر ریشه‌ها آسیب ببینند به‌سختی و دیر ترمیم می‌گردند)،
  پرورش دهندگان باید برای دو نكتهذیل اهمیت ویژه‌ای قایل شوند:

۱- از كودهای پوسیده دامی استفاده شود.

۲- شخم سطحی باشد.

این دو مورد از عوامل موفقیت در پرورش این گیاه محسوب می‌شود .

خاك باغچه

جهت پرورش درخت خرمالو حتماً باید عمل زهكشی به خوبی انجام شود. در زمانی كه آبیاری باغچه صورت می‌گیرد حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بعد باید آب به خوبی در خاك نفوذ كرده باشد. چنانچه آب بیش از این زمان در باغچه بماند، عمل زهكشی نامطلوب بوده و باید خاك اصلاح گردد، وگرنه به مرور زمان درخت خرمالو بر اثر عدم زهكشی مناسب آسیب دیده و با ریزش برگ یا میوه و یا خشك شدن همراه می‌شود. به هر حال خاك زمین پرورش درخت خرمالو باید دارای بافت متوسط و حاصلخیز باشد و عمل زهكشی را به خوبی انجام دهد .
ازدیاد

درخت خرمالو از طریق تكثیر غیرجنسی كمتر كشت می‌گردد و تقریباً تمام درختان خرمالو از طریق كشت بذر خرمندی كاشته می‌شوند. خرمندی همان خرمالوی ریز است كه میوه آن قابل خوردن نیست. پس از رسیدن، میوه‌ها را جمع‌آوری كرده و بذر آن‌ها را گرفته و جهت كاشت آماده می‌كنند. در آذر یا دی ماه بذر به صورت پُر (فشرده) كشت می‌گردد كه پس از رفع سرما و یخبندان بذر جوانه زده و از خاك خارج می‌شود .

در سال اول، نهال رشد كرده و در سال دوم در فصل خزان یا اسفند ماه نهال با فاصله مناسب در خزانه دوم كشت می‌گردد. در سال سوم، در فصل بهار حدود ۱۵ تا ۲۵ فروردین ماه روی نهال عمل پیوند شكمی انجام می‌گیرد. پیوندك‌ها در سال سوم رشد می‌كنند و در پایان سال سوم در فصل خزان یا اسفند ماه قابل انتقال به زمین اصلی هستند. بهتر است پرورش دهندگان نهال پیوندی را از مكان‌های مطمئن تهیه نمایند، چون تولید نهال پیوندی تقریباً مشكل است و یكی از دلایل قیمت بالای نهال پیوندی خرمالو همین مورد است. 
درزمان كاشت درخت خرمالو نكات ذیل بایستی مورد توجه قرار گیرند:

۱- زمان كاشت خرمالو پیوندی حدود ۱۵ اسفند ماه است. چنانچه زودتر جهت كشت اقدام شود، احتمال بروز سرمازدگی نهال زیاد است، چون به عمل جابه‌جایی حساس است .

۲- نهال پیوندی در موقع كاشت حتماً تا همان محلی كه در خزانه زیر خاك بوده در محل كاشت در زیر خاك قرار گیرد. نكته قابل اهمیت این است كه عمیق كاشتن نهال و سطحی كاشتن هر دو مضر است .

۳- در زمان كاشت از دادن هرگونه كود حیوانی و كود شیمیایی خودداری شود. عمل تقویت از سال دوم شروع شود كه بهتر است از همان كود نیمه آلی استفاده گردد .
۴- پس از كاشت، عمل آبیاری یك نوبت انجام شود و تا نهال خرمالو جوانه نزده است، آبیاری دوم صورت نگیرد
۵- از سال دوم عمل سربرداری و هرس فرم‌دهی طی دو تا سه سال انجام گیرد .
بعد از كاشت نهال خرمالو در محل اصلی، بعد از سال دوم باید عمل كوددهی و تقویت انجام گیرد. در سال‌های بعدی باید به این نكته توجه كرد كه میوه خرمالو روی شاخه‌های یك ساله است؛ یعنی در فصل خزان اگر هرسی صورت گیرد، شاخه سال قبل كه محل تولید میوه است نبایستی حذف شود .
درخت خرمالو در فصل بهار به آب كمتری نیاز دارد و در فصل تابستان با گرم شدن هوا نیاز به آب بیشتری دارد.
بعضی از پرورش دهندگان از ریزش خرمالوهای تازه تشكیل شده در فصل بهار شكایت دارند كه علت آن آفت یا بیماری نیست، بلكه چون درخت خرمالو به میزان زیادی گل تولید می‌كند و اگر شرایط مناسب باشد تمام گل‌ها تبدیل به میوه می‌شود، پس از تشكیل میوه چون درخت توان نگهداری و تغذیه تمامی میوه‌ها را ندارد، چنانچه درخت خوب تغذیه و تقویت نشده باشد حدود ۵۰ درصد میوه‌ها در حالت فندقی ریزش دارد. اما چنانچه درخت خوب تغذیه و تقویت شده باشد، میزان ریزش میوه در فصل بهار كمتر است. به هر حال درخت خرمالو آن مقدار میوه را كه می‌تواند تغذیه كند، نگه می‌دارد و اضافی آن ریزش دارد.

آفات و امراض درخت خرمالو

مگس سفید و تریپس‌ها به پوست میوه خرمالو صدمه زده و موجب بدرنگ شدن میوه خرمالو می‌گردند. آبیاری بیش از حد نیز موجب فاسد شدن ریشه گیاه می‌گردد. حیوانات موذی مانند موش نیز به ریشه درخت خرمالو صدمه وارد می‌آورند.

زود گلدهی، ریزش محصول و ترك خوردن میوه در اطراف كاسبرگ و آفتاب سوختگی میوه از امراض درخت خرمالو محسوب می‌شود. ریزش میوه پدیده‌ای طبیعی در درختان میوه ازجمله خرمالو است و در عین حال تغذیه گیاه خرمالو با كود پوسیده حیوانی به مقدار كافی از ریزش میوه به نحو موثری جلوگیری می‌نماید.

گرده‌افشانی باغات خرمالو

گیاه خرمالو هم از طریق گرده‌افشانی و هم از طریق بكرزایی، تولید میوه می‌نماید، ولی بر اساس مطالعات انجام شده، تولید میوه از طریق بكرزایی، موجب ریزش مداوم محصول می‌گردد و گرده‌افشانی عملكرد برداشت میوه را افزایش می‌دهد و از ریزش مداوم محصول جلوگیری می‌نماید.
زمان گرده افشانی  با نصب كندو زنبور عسل در درون باغات خرمالو به ازاء ۳ تا ۲ كندو در هر هكتار می‌توان بیشترین عملكرد تولید محصول را به دست آورد. زمان گرده‌افشانی هنگامی است كه ۵ الی ۱۰ درصد شكوفه‌ها ظاهر شده باشن
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 26 بهمن 1395 :: نویسنده : ماشالله شیدا
جمعه 24 شهریور 1396 09:20 ب.ظ
Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a
community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You
have done a marvellous job!
یکشنبه 12 شهریور 1396 10:26 ب.ظ
Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.

When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, amazing blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ماشالله شیدا
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :