تبلیغات
باغداران و کشاورزان مشهد - نقش و علائم کمبود پتاسیم دردرختان میوه
باغداران و کشاورزان مشهد
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM


این عنصر برای سنتز و انتقال مواد مغذی در گیاه لازم بوده و در رفع آثار سوء عدم تعادل بعضی از عناصر غذایی گیاه در خاک کمک میکند و همچنین در تنظیم فعالیت جذب آب موثر میباشد.


نقش پتاسیم در درختان میوه به قرار زیر میباشد:
مقاومت گیاهان را در برابر کم آبی و خطرات سرمازدگی افزایش میدهد ، مقاومت گیاهان را در برابر آفات و بیماریها از جمله آتشک گلابی و شانکر مرکبات افزایش میدهد ،کیفیت و خاصیت انبارداری محصولات باغی را افزایش میدهد ، شدت نور را کنترل و عمل فتوسنتز را تشدید میکند و راندمان آب آبیاری را افزایش میدهد.

اهم کودهای محتوی پتاسیم عبارتند از:
1 سولفات پتاسیم
2  کلرید پتاسیم : مقدار پتاسیم موجود در کلرید پتاسیم 60 درصد بوده و مصرف این کود در خاکهای شور و یا آبهای آبیاری که میزان کلر آنها از 3 میلی اکی والان در لیتر ( 100 میلی لیتر در لیتر) بالاتر باشد و بعضی از درختان میوه ی حساس به کلر نظیر مرکبات توصیه نمیگردد.
3نیترات پتاسیم
4سولفات پتاسیم منیزیم: این کود به صورت معدنی بوده و به دو صورت گرانوله و دانه ریز قابل تولید میباشد. مصرف این کود عمدتاً برای با غهای مرکبات و انگور به میزان 200 الی 500 کیلوگرم در هکتار و به صورت سرک و یا قبل از کاشت قابل توصیه است. مصرف کودهای محتوی پتاسیم در باغهای میوه ترجیحاً به صورت چالکود پیشنهاد میشود.
از انواع كودهای پتاسه
1-    كلرور پتاسیم
 
این كود را می‌توان در سطح وسیعی در شالیزارها اراضی غیر شور برای محصولاتی نظیر ذرت - چغندر قند- پنبه و گندم به صورت سرك و حتی برای باغهای میوه استفاده نمود علاوه بر ارزانی آن در مقایسه با سولفات پتاسیم مقدار پتاسیم (k2o) آن 10 درصد نیز بیشتر از سولفات پتاسیم می‌باشد . آنیون كلر خود عامل كنترل كننده تعدادی از بیماریها نظیر بلاست ، پاخوره و ….. می‌باشد .
كلرور پتاسیم را میتوان به سولفات پتاسیم تبدیل نمود مزایای آن صرفه جویی ارزی می باشد . كلرور پتاسیم را می‌توان به نیترات پتاسیم تبدیل نمود كه این كود برای مصرف در مزارع نیشكر- گلخانه ها و به صورت سرك (همراه با آب آبیاری) مصرف می‌شود.
از كود كلرور پتاسیم میتوان برای تهیه كود كامل ماكروی گرانوله استفاده نمود كه می‌توان درمزارع (قبل از كاشت) و درختان میوه (چال كود) استفاده نمود.
 
2 - سولفات پتاسیم
 
در زمانی كه یون كلر برای گیاه زیانبار باشد بهتر است پتاسیم به صورت سولفات استفاده شود. این كود از اثر اسید سولفوریك بر كلرور پتاسیم بدست می‌آید سولفات پتاسیم محتوی 41 تا 44 درصد پتاسیم می‌باشد و در دمای معمولی 12 درصد حل می‌شود.
 
3-نیترات پتاسیم
 
دارای 38 درصد پتاسیم و 14 درصد ازت بوده حلالیت آن در آب و در دمای معمولی 35 درصد است نیترات پتاسیم از اثر اسید نیتریك بر كلرور پتاسیم حاصل می‌شود.
 
4- سولفات پتاسیم منیزیم
از جمله كودهای پتاسه ای هستند كه دارای سولفات - پتاسیم- منیزیم و كلر می‌باشند سولفات مضاعف پتاسیم منیزیم دارای 24 درصد پتاسیم (k2o) 10 درصد منیزیم   و 48 درصد گوگرد این كود در آب قابل حل بوده و بصورت سرك مصرف می‌شود
این كود محتوی گوگرد به صورت سولفات - پتاسیم - منیزیم - كلر بوده و مشخصات فنی آن نیز صرف نظر از مقدار كم عناصر غذایی آن در مقایسه با سولفات مضاعف پتاسیم منیزیم محتوی كلر بوده و بصورت معدنی استخراج می‌گردد.
عوارض كاهش پتاسیم در گیاه
1-  كربن گیری- كمبود پتاسیم یاعث تقلیل كربن گیری و آزاد شدن اكسیژن می گردد. بدون پتاسیم تأثیر نیز كاهش می یابد . پتاسیم دارای دو نقش مجدد دركربن گیری است . نقش اصلی آن در متابولیسم پروتئین دخالت دارد و دیگری مربوط به فعال كردن آنزیم هاست .
2- تنفس
كمبود پتاسیم باعث كاهش تنفس در گیاه می‌شود.
3- متابولیسم مواد هیدروكربنی
گیاهی كه دارای كاهش پتاسیم است در اسفناج خود مقدار زیادی نشاسته و قند ذخیره می‌كند. تجمع هیدروكربن در گیاه مبتلا به كمبود پتاسیم به آن علت است . كه موارد ساخته شده نمیتوانند برای ساخت پروتئین جدید و یا نسوج جدید به كار روند.
4-متابولیسم تركیبات ازت
مقدار پروتئین دربرگهای جوان گیاهان مبتلا به كمبود پتاسیم بسیار كمتر از گیاهان سالم است و در كمبود شدید تولید پروتئین به طور كلی متوقف می‌شود در زمان كمبود فعل و انفعالات به طرف تجزیة پروتئین پیش می‌رود.
5-تشكیل اسیدهای آلی
اسیدهای آلی از جمله مالئیك و سیتریك و تركیبات ازتی غیر پروتئینی از جمله اسیدهای آمینه و آمیدها درزندگی گیاه نقشهای مهمی دارند . اسیدهای آلی قسمت مهمی از سیتوپلاسم راتشكیل می‌دهند. این اسیدها درظرفیت تبادلی ریشه - نسبت به كاتیونها در سلول گیاه تأثیر دارند و همچنین باعث تنظم PHسلول میگردد.
6-سیستم سلولی و رشد
وقتی پتاسیم در گیاه كم باشد این عنصر از برگهای پیر به برگهای جوان انتقال و ازآنجا به نقاط روینده می رود.
میزان پتاسیم در رشد به این دلیل قطعیت دارد كه این عنصر درساخت مواد هیدروكربن دار و پروتئین نقش موثری دارد
7-مقاومت به استرسهای محیطی
پتاسیم نقش مهمی در بیماریهای پارازیتی و غیر پارازینتی در گیاه دارد عده ای تصور می‌كنند كه اثر kبیشتر در تولید سلولهای اپیدرمی با دیواره ضخیم می‌باشد كه در مقابل بیماری مقاومت بیشتری می‌كند.
نقش پتاسیم در انسان
پتاسیم با سدیم در تنظیم تعادل آب بدن و طبیعی كردن ضربان قلب همكاری می‌كند اگر تعادل پتاسیم و سدیم حفظ نشود اعمال اعصاب و عضلات دچار اختلال می‌شود. میزان 900 میلی گرم پتاسیم دریك رژیم سالم كافی به نظر می‌رسد فشارهای روحی و بدنی می‌تواند به كمبود پتاسیم منجر بشود پتاسیم با رساندن اكسیژن به مغز به كاركرد مغز كمك میكند. پتاسیم در دفع مواد زائد بدن و در پایین آوردن فشار خون مؤثر میباشد .ورم و قند خون از علائم كمبود پتاسیم در بدن می‌باشد - مركبات - سبزیجات كه برگ پهن دارند شاهی- برگهای نعناع - تخمه آفتابگردان - موز و سیب زمینی منابع خوبی از پتاسیم می باشند.
زمان مصرف كودهای پتاسه
علی رغم حلالیت و تحرك نسبتاً زیاد كودهای پتاسه این نوع كود قبل از كاشت در زمین پخش و با شخم زیر خاك برده شود ولی مصرف این نوع كودها در خاك های سبك حتماً بایستی بصورت تقسیط (حداقل دوبار) افزایش یابد .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 24 بهمن 1395 :: نویسنده : ماشالله شیدا
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 04:50 ب.ظ
Thankfulness to my father who informed me concerning this webpage, this weblog is genuinely awesome.
شنبه 25 شهریور 1396 07:55 ق.ظ
This site was... how do I say it? Relevant!!
Finally I have found something that helped me. Thanks a lot!
یکشنبه 12 شهریور 1396 08:49 ب.ظ
Really when someone doesn't be aware of after that its up to other viewers that they will help, so here it occurs.
سه شنبه 15 فروردین 1396 02:20 ق.ظ
I do agree with all of the ideas you've offered in your post.
They're very convincing and will definitely work.
Still, the posts are very short for newbies. May just
you please extend them a little from next time?
Thanks for the post.
ماشالله شیداYes, it's a good offer The aim is to be Useful Entries are long fatigue audience
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ماشالله شیدا
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :